کدخبر :1241  ابوالفضل احمدی

پیشنهاد آژاکس باید روی میز بیاید

علیرضا جهانبخش فصل های موفقیت آمیزی را در فوتبال انگلستان نداشت اما او هنوز به واسطه سال های درخشانش در فوتبال هلند مورد توجه تیم های مطرح اروپایی است.

علیرضا جهانبخش مثل دیگر بازیکنان ایرانی که به لیگ برتر انگلستان رفتند درخششی را که در انتظار می رفت و در باشگاه های خارج از این لیگ داشتند را برآورده نکردند. با این حال گرانترین بازیکن تاریخ باشگاه برایتون دوست دارد یک فصل دیگر در فوتبال انگلستان بماند و جایگاهش را در لیگ به دست بیاورد. البته که پیشنهاداتی وجود دارند، آژاکس ، تیم های از فوتبال آلمان و آیندهوون علاقمند به جذب این ستاره ایرانی هستند. بی شک خیلی از علاقمندان به او و تیم ملی ایران علاقمند به جدایی اش از برایتون و حضور در تیمی هستند که بتواند بازی های درخشانش در آلکمار را تکرار کند اما همه چیز به اهداف علیرضا و البته تمایل برایتون و گراهام پاتر سرمربی این تیم بستگی دارد. علیرضا جهانبخش گفت و گویی را با روزنامه ایران ورزشی انجام داده و درباره مسایل مختلف از جمله شرایطش در برایتون و پیشنهاداتش صحبت کرده که این مصاحبه را می خوانید:"

 

*تو قبل از شیوع ویروس کرونا و وقفه چند ماهه در برگزاری لیگ برتر، یکی از بازیکنان اصلی برایتون بودی. به واتفورد و چلسی گل زدی و بازی‌های خوبی هم به نمایش گذاشتی. در آغاز دوباره مسابقات اما گراهام پاتر کمتر از وجود تو در ترکیب برایتون استفاده کرد. خیلی‌ها دوست دارند بدانند چه بر تو گذشت و چه اتفاقاتی رخ داد که ورق اینچنین برگشت؟


اصل داستان برای خودم هم هنوز گنگ است. دلیل اصلی‌اش را نمی‌دانم که بگویم به خاطر چه مسأله‌ای این اتفاقات رخ داد. هر جلسه که با سرمربی برایتون صحبت می‌کردم، می‌گفت دلیل بازی نکردن تو بدشانسی، تغییر سیستم و یا مواردی دیگر است. در مقطعی که فرصت بازی به دست آوردم، سعی کردم از این موقعیت به بهترین شکل استفاده کنم. می‌خواستم نظر پاتر را عوض کنم، اعتماد به نفسم بالا رفت و همه چیز مثبت پیش می‌رفت. دوران قرنطینه که گذشت، خوب و سرحال به تمرینات برایتون برگشتم. در این مدت به طور اختصاصی تمرین کردم و البته در روزهایی که باشگاه برایتون برای آماده‌سازی بازیکنان و به صورت اختیاری در نظر گرفته بود نیز شرکت کردم و حتی یک جلسه را هم از دست ندادم. قبل از کرونا و برای بازی با آرسنال، فکر می‌کردم این شانس را دارم که در ترکیب اصلی قرار بگیرم. بعد از پایان وقفه لیگ، نظر سرمربی به یکباره تغییر کرد. یک ترکیب جدید چید و با آن توانستیم آرسنال را ببریم. با اورتون مساوی کردیم و نوریچ را هم شکست دادیم. در دو سه بازی هم نتایج یکطرفه بود، مثل شکست مقابل لیورپول و منچسترسیتی. به همین دلیل این روند ادامه پیدا کرد و پاتر هم ترکیب را تغییر نداد. با اینکه من از این اتفاق راضی نبودم اما با خودم می‌گفتم نظر سرمربی است و باید به آن احترام بگذارم و حرفه‌ای رفتار کنم. دوران سختی بود اما نمی‌توانستم کاری انجام بدهم. فقط باید خوب تمرین می‌کردم تا شاید بتوانم نظرش را تغییر بدهم. در نهایت هم او تصمیم می‌گرفت که کدام بازیکن بازی کند و چه کسی نه.


 *جایی گفتی که صد درصد از این اتفاقات راضی نبودی. آیا در این مدت از دست گراهام پاتر ناراحت هم شدی؟


در این سطح از مسابقات، ناراحتی معنایی ندارد. من به عنوان یک فوتبالیست همیشه دوست دارم بازی کنم و تأثیرگذار باشم. برای من مهم است که در ترکیب تیمم مؤثر باشم اما وقتی این شرایط پیش آمد، برایم جدید بود. دلیلش هر چه که باشد، من خوشحال نبودم اما اینکه بگویم از دست مربی ناراحتم، در این سطح از بازی‌ها اصلاً حرف جالبی نیست. باز هم تکرار می‌کنم که دوست داشتم بیشتر بازی کنم و شاید حقم هم این بود اما در فوتبال حرفه‌ای باید به تمام نظرات احترام گذاشت.


 *با این شرایط و اتفاقاتی که رخ داده، قطعاً از برایتون جدا می‌شوی؟


قطعاً وجود ندارد. من سه فصل دیگر با برایتون قرارداد دارم و به تمرین تیم برمی‌گردم و کارم را آغاز می‌کنم. پنجشنبه به انگلیس می‌روم، دو هفته در قرنطینه می‌مانم و بعد به تمرینات پیش فصل اضافه می‌شوم. یعنی همان کاری را انجام می‌دهم که قبلاً می‌کردم. تمرین می‌کنم، می‌جنگم و به مسیرم ادامه می‌دهم. البته راجع به آینده با قاطعیت نمی‌شود صحبت کرد اما هدف فعلی‌ام همین است که گفتم.


* پس نتیجه می‌گیریم که حداقل برای یکی دو ماه آینده به تیم جدیدی نمی‌روی.


قطعاً نه. دوست دارم بمانم و مبارزه کنم. چون شرایطی از این سخت‌تر را هم تجربه کرده‌ام. هر چند من به عنوان بازیکن دوست دارم بازی کنم و این نکته از همه چیز مهم‌تر است اما فعلاً تصمیم دارم در برایتون بجنگم و تلاش کنم. اگر این اتفاق رخ نداد، وقت دارم که تصمیم دیگری بگیرم. به همین دلیل در حال حاضر فقط به برایتون فکر می‌کنم و اینکه بتوانم در تمرینات پیش فصل جایگاهی برای خودم به دست بیاورم.


*پس تکلیف این همه شایعه را مشخص کردی. چون در هفته‌های اخیر بحث‌های بسیاری درباره علاقه آژاکس به تو منتشر شده است.


راستش را بخواهید دو سه پیشنهاد جدی دارم اما هنوز رسمی نیست و روی میز نیامده.


 *یکی از آنها آژاکس است؟


آژاکس هم می‌تواند باشد اما در حد پیشنهادی که رسمی باشد و من بتوانم انتخاب کنم نه. البته علاقه برخی تیم‌ها به من همیشه وجود داشته، بخصوص در فصل نقل و انتقالات که همیشه حدس و گمان نیز وجود دارد. البته از صحبت درباره برخی دیگر از پیشنهادات تعجب می‌کنم، چون واقعیتش خودم هم از آنها خبر ندارم و نمی‌توانم نظری بدهم.


* می‌گویی از کدام تیم‌ها یا لیگ‌ها پیشنهاد داری یا مورد توجه آنها هستی؟


از هلند همیشه برایم پیشنهاد بوده یا مورد توجه قرار گرفته‌ام. از فرانسه و آلمان هم تیم‌هایی به جذب من ابراز علاقه کرده‌اند اما هنوز نمی‌دانم کدامیک از آنها اتفاق می‌افتد و فکری هم در موردشان انجام نداده‌ام. فعلاً که هدفم ادامه بازی در برایتون است اما خدا را شکر برای تصمیم بعدی می‌توانم دو دو تا چهار تا کنم و یک انتخاب خوب داشته باشم. الان اما لحظه‌شماری می‌کنم به انگلیس برگردم و در تمرینات برایتون شرکت کنم.

 


 *البته چند روزنامه ترکیه‌ای هم درباره علاقه فنرباغچه و گالاتاسرای به تو مطالبی را منتشر کرده‌اند.


راستش را بخواهید هیچ اطلاعی از آنها ندارم و از شما و برخی دوستانم این اخبار را شنیده‌ام. شاید همه اینها در حد علاقه بود و برای هر فوتبالیستی هم رخ می‌دهد اما اینکه موضوع رسمی باشد هرگز.


 *گفتی می‌خواهی در برایتون بمانی و بجنگی. آیا باشگاه مهاجم جدیدی جذب کرده که کار برایت سخت شود؟


فعلاً نه. باشگاه ما، آدام لالانا، هافبک لیورپول را جذب کرده و یک مدافع به نام فلتمن از آژاکس. فلتمن چند فصلی بود که مورد توجه برایتون قرار داشت و با توجه به بازی در سه پست خط دفاع می‌تواند بازیکن مفیدی برای تیم باشد.


* انگار هدفت این است که بخت‌ات را در برایتون آزمایش کنی و در صورتی که موفق نشدی، همان اوایل فصل و در بازه زمانی نقل و انتقالات پیراهن تیم دیگری را بپوشی. همینطور است؟


همه چیز امکان دارد اما من نمی‌توانم به طور دقیق بگویم چه زمانی چه کاری انجام خواهم داد. فعلاً موضوعی که مشخص است اینکه باید به انگلیس برگردم و شرایط را تغییر بدهم. در این سن و سال برایم مهم است که بازی کنم. چون بازیکنی نیستم که برای مدت طولانی بخواهم بیرون بنشینم. از طرفی مقدماتی جام جهانی هم در پیش است و من به بازی نیاز دارم.


 *تاکنون با گراهام پاتر خصوصی صحبت نکردی که بدانی چرا کم بازی می‌کنی؟


چرا، چند بار صحبت کردم اما در آخر خودم به شخصه به دلیل قانع‌کننده‌ای نرسیدم. شاید هم هیچ وقت شرایطش نبود یا او به عنوان مربی نخواست در این مورد توضیح بدهد. من اما در این مدت خیلی چیزها یاد گرفتم و درس بزرگی آموختم. پخته‌تر شدم و تجارب زیادی هم کسب کردم.


 *مثلاً چه تجاربی؟


اینکه در فوتبال همیشه اوضاع بر وفق مراد بازیکن پیش نمی‌رود. مثلاً گاهی اوقات یک مربی بازیکنان دیگری را به دلایل مختلف می پسندد و از تو استفاده نمی‌کند. حالا به حق یا به هر دلیلی که خودش دارد. در این مدت به این فکر کردم واقعاً حقم بوده این اتفاقات برایم بیفتد یا نه؟ شاید هم خودم مقصر بودم، چون آدمی نیستم که همه تقصیرات را گردن دیگری بیندازم. اول به خودم نگاه می‌کنم و امیدوارم که این اتفاقات تجربه بزرگی برایم باشد.ارسال نظر:
در حال پاسخ به: انصراف از پاسخ